Powinniśmy wiedzieć, że każde nieposłuszeństwo wobec Allah (swt) jest trucizną dla serca i powodem jego choroby i ruiny. Powoduje to, że wola serca biegnie kursem, przeciwnym do kursu Allah (swt), a z tego powodu jego choroba ropieje i powiększa się. Ibn al-Mubarak powiedział: „Widziałem jak złe czyny zabijały serca, a ich degradacja prowadziła do ich uzależnienia się od nich. Odwrócenie się od złych uczynków daje sercu życie, a przeciwstawienie się własnemu sumieniu jest dla niego najlepsze.”

Ktokolwiek troszczy się o zdrowie i życie swego serca, musi oczyścić je z efektów takich trucizn, a następnie chronić je omijając nowe trucizny. Jeśli weźmie ono truciznę przez pomyłkę, powinno śpieszyć ono do usunięcia jego efektów przez skruchę i pożądanie wybaczenia od Allah, a także przez wykonywanie dobrych uczynków, które zmażą jego złe czyny.

 Przez cztery trucizny mamy na uwadze: zbyteczne rozmowy, niepohamowane spojrzenia, nadmierne jedzenie oraz przebywanie w złym towarzystwie. Wszystkie te trucizny są bardzo rozpowszechnione, a mają one największy wpływ na dobrobyt serca.