Znak 20 - Czas się skurczy. Zostało przekazane w Buchari, że czas się skurczy przed Dniem Sądu. W Ahmedzie znajduje się powiedzenie Proroka (saw) mówiące, że Dzień Sądu nie nadejdzie, zanim czas się nie skurczy. Rok będzie jak miesiąc, miesiąc jak tydzień, tydzień jak dzień etc.

Dlaczego?

  1. Brak barakah (błogosławieństwa). Jest to powodem tego, że nic nie możemy zrobić, na nic nie starcza nam czasu. Obecnie studenci potrzebują semestr lub rok na przerobienie lektury ibn Tajmiji pt. "Al-Aqida", a on napisał tą książkę pomiędzy Zuhr (modlitwa popołudniowa) a Asr (modlitwa przedwieczorna)! Czasy się zmieniły, zmienił się styl życia, czas płynie bardzo szybko, cały czas jesteśmy zajęci i nie mamy wolnego czasu na nic.

  2. Może to być spowodowane tym, że czasy różnią się formami transportu. Obecnie możemy przemierzyć dystans w ciągu kilku godzin, a wcześniej zajmowało to lata. Zmieniły się też formy komunikacji, z jednego końca świata na drugi e-mail dociera w ciągu kilku sekund. Może to też dotyczyć czasów Mahdiego, gdy poczucie czasu będzie inne ze względu na panujący luksus.

  3. Może to też mieć dosłowne znaczenie. Być może ziemia będzie krążyć wokół słońca szybciej. Istnieje teoria "big bang", w wyniku której powstał wszechświat i jak wiemy wszechświat się powiększa. Istnieje też teoria, która mówi, że wszystko zbiegnie się razem ("big crunch").

Znak 21 - Bliskość bazarów. Prorok (saw) powiedział, że bazary będą blisko siebie. Wcześniej trzeba było jechać do miasta na bazar, który odbywał się jednego dnia tygodnia. Obecnie na każdym rogu mamy sklepik, wielkie sklepy handlowe otwarte są codziennie albo nawet całodobowo. Nie musimy nawet podróżować nigdzie, możemy zrobić zakupy przez telefon albo przez Internet.

Znak 22 - Pojawienie się Szirku (dodawanie partnerów Bogu) w naszej ummie. Prorok (saw) powiedział, że ludzie będą naśladować muszrikin (niewiernych) i będą czcić posążki. Spójrzmy na dzień dzisiejszy: cześć zmarłych, grobów, etc. 

Znak 23 – Rozpowszechnienie się przedsiębiorstwa handlowego. Ludzie przestali się zajmować rolnictwem i przenieśli się do innych branż. Dzięki rewolucji industrialnej rozwinęły się nowe przemysły. Ten nagły, szybki rozkwit spowodował, że każdy musi więcej dać z siebie, bo więcej jest wymagane. Takim sposobem kobiety muszą pomagać mężom w nowo otwartych interesach. Dzieci zostawia się w przedszkolach lub z opiekunami. Buchari (ra) przekazał nam, że Prorok (saw) nie martwił się o to, że jego (saw) umma zbiednieje, ale o to, że się wzbogaci. Gdy będziemy bogaci zniszczy nas rywalizacja pomiędzy sobą i złe spożytkowanie majątku, tak jak wcześniejszych ludzi.

Znak 24 – Zalazil (trzęsienia ziemi) będą częste. Istnieje hadis (Ahmed), że gdy kalifat będzie w świętej ziemi i.e. w Palestynie, zaczną się trzęsienia ziemi. Kalifat w Palestynie będzie za czasów Isa ibn Mariam i Mahdiego (as).

Znak 25 – Według hadisu (at-Tirmidi) podanego przez Aisze (raa), Prorok (saw) mówił o tym, że ziemia zostanie zatopiona (dosł. połknięta). W hadis jest też mowa o skamienieniu i o transformacji w zwierzęta. Istnieją tu dwie możliwości: dosłowna, fizyczna przemiana lub w przenośni, serca się zmienią i będziemy się zachowywać jak zwierzęta.