Smierc jest czyms, o czym ludzie nie lubią mowic. Moze zartem, na filmie, ale nie jako nieuchronny element egzystencji. Smierc jest przeciez tą jedyną pewną rzeczą na tym swiecie dla wszystkiego co zyje, począwszy od liscia, osy, przez zwierzęa i ludzi. Wszyscy kiedys umrzemy. Wszystko, co zyje, kiedys umrze.

 

W terminologii zachodniej filozofii dzial zajmujący się tym tematem to eschatologia. Eschatologia muzulmanska opiera się o Qur'an i Sunnę, czyli powiedzenia Proroka Muhammada, a oto kilka z nich:

 

'Umar ibn al-Khattāb, w dlugiej narracji, w związku z pytaniem aniola Gabriela, przekazal: "Powiedz mi, kiedy nastąpi Dzien Sądu Ostatecznego." On (Prorok Muhammad) odpowiedzial: "Ten, ktorego pytasz, nie wie więcej niz pytający." On (pytający) mowi: "Powiedz mi o znakach tego Dnia." On (Prorok Muhammad) powiedzial: "Gdy dziewczyna będzie wydawac na swiat swoją panią i pana, a bosy, nędzni pastuchowie koz będą rywalizowac miedzy sobą w rekonstrukcjach wspanialych budynkow."

"Przed Dniem Sądu będą ogromni klamcy, więc strzezcie się ich."

"Kiedy ci najgorsi z czlonkow klanu staną się ich zarządcami, a najmniej warty czlonek spoleczenstwa stanie się jego glową, a czlowiek będzie szanowany proporcjonalnie do strachu przed zlem, jakie moze on uczynic, a panowanie będzie dane ludziom, ktorzy nie są tego warci, wtedy spodziewajcie sie Dnia Sądu."

 

My, muzulmanie, zyjemy, aby czcic Boga. Allah mowi: I stworzylem dziny i ludzi tylko po to, zeby Mnie czcili. (51:56) Jestesmy swiadomi tego, ze nasz koniec nadejdzie, ale i tak nie lubimy mowic o smierci, bo choc znamy Boga, nie jestesmy mu posluszni; recytujemy Qur'an, ale nie zyjemy wedlug nakazow swiętej księgi; wiemy jak wystrzegac się szatana, a jednak ciągle się z nim zgadzamy; kochamy raj ale nan nie pracujemy. Burzymy naszą drogę do akhiry, czyli naszego zycia po zyciu.

 

Wymowki... Wspolpracujemy wraz z Szatanem nad tym, aby zapomniec o smierci, mysląc, ze mozemy uciec od niej i jak to robic. Korzystamy z zasobow energii, jaką Allah nam podarowal, aby odsuwac od siebie swiadomosc naszych względem Niego obowiązkow i powinnosci, przywiązujemy się do tego swiata, do tego zycia, ktore jest tymczasowe. Allah mowi w surze Zelazo (57:20): Wiedzcie, ze zycie tego swiata jest tylko grą, rozrywką i prozną ozdobą; jest tylko rywalizacją o slawę; jest rywalizacją w wielkosci majątku i liczbie dzieci. Jest ono podobne do deszczu obfitego: ozywiona roslinnosc budzi podziw niewiernych; potem ona więdnie i widzisz, jak zolknie, następnie obsycha i lamie się. A w zyciu ostatecznym - kara straszna lub przebaczenie od Boga i zadowolenie; tymczasem zycie tego swiata jest tylko zludnym uzywaniem.

Ale nie ma takiej iluzji, ktora moze nam dac niesmiertelnosc i koniec koncow, kiedys gdy staniemy przed Allah, przypomnimy sobie wszystkie nasze wymowki. Ale poki co, Bog jest Milosierny i Milosciwy, Rahmani Rahim, wybacza nam, jesli szczerze szukamy schronienia z Nim, jesli powracamy do Niego. Bo skoro Prorok Muhammad, pokoj z Nim, umarl, jak my mozemy myslec, ze smierc nas ominie?

Bog mowi w Qur'anie (21:34) do Proroka Muhammada:

My nie dalismy niesmiertelnosci zadnemu czlowiekowi przed tobą. Czyzbys ty mial umrzec, a oni mieliby byc niesmiertelni?